Bayar Şahin ve Üç Güzel Meleği Kutaisi'de

Bayar Şahin ve Üç Güzel Meleği Kutaisi'de

Bayar Şahin ve Üç Güzel Meleği Kutaisi'de

2010 yılı Gürcistan için gerçek bir “Yıldız Yağmuru” ile başladı. Dünyaca ünlü müzisyenler, Gürcistan’ın tanınmış şarkıcıları ve değişik ülkelerde yaşayan Gürcü kökenli şarkıcılar ülkemizde bir araya gelerek unutulmaz yılbaşı konserleri verdiler.
Batumluların yılbaşı gecesini efsane İspanyol tenor Hose Kareras, dünyaca tanınmış Gürcü sanatçılar Nino Surguladze, Lado Ataneli, Marika Gulordava, Gia Oniani’nin şarkıları aydınlattı. Batum ve Kutaisi’deki konserler ise özellikle benim açımdan unutulmaz güzellikte ve hayatım boyunca hatırlayacağım muhteşem sahne gösterileriydi. Kutaisi’de yeni yıla girmenin coşkusunu adeta bayrama çevirenler de Türkiye’den gelen Gürcü kökenli sanatçı Bayar Şahin ve güzel kızlarıydı. Bu muhteşem sahne performansını izledikten sonra duygularımı Türk ve Gürcü okurlarla mutlaka paylaşmalıyım diye düşündüm.
Türkiye’de yaşayan Gürcü kökenliler yaşadıkları topraklara sıkı sıkıya bağlı, ulusunu ve ülkesini seven, bunun yanı sıra kendine has kültür özelliklerini de koruyan yurtsever kişilerdir. Böyle bir ortamda dünyaya gözlerini açan Bayar Şahin’in müzikal anlamda beslendiği kaynaklar, Türk ve Gürcü kültürünün birbirine uyum içinde olduğu çok güzel bir atmosferdi. Müzik yeteneğinin ortaya çıkıp kök saldığı bu armoni içerisinde Bayar Şahin, yaptığı müzikle hem Türk hem de Gürcü dinleyicilerin takdirini kazandı. Her iki toplumun samimi kardeşlik duygularının buluştuğu çalışmalara bir sanatçı olarak imza attı.
İşte bu atmosfer içerisinde, yılbaşı konserleriyle Bayar Şahin, şimdiye dek görülmemiş bir olaya neden oldu. Kutaisi’de düzenlenen bu konsere kalabalık bir dinleyici topluluğun yanı sıra her iki ülkenin üst düzey yöneticileri de katıldı. Gürcistan tarafından İmereti bölgesi ve Kutaisi şehrinin yöneticileri, Türkiye tarafından ise Artvin ilinin üst düzey yöneticileri konseri izleyenler arasındaydılar. Benim açımdan özellikle Artvin Valisi Sayın Mustafa Yemlihaoğlu, Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Çetin Demirkaya ve diğer yöneticileri Kutaisi’de ağırlamış olmak, büyük bir onur kaynağıydı. Kendilerini Kutaisi’de misafir etmekten duyduğum mutluluk ve onuru bir kez daha hatırlatmak isterim.
Maalesef coğrafyamızda Gürcistan ile Rusya arasındaki savaş örneğinde olduğu gibi olumsuzluklar yaşandığı da bir gerçektir. Böyle bir arka fonda ülkemiz Gürcistan ile komşumuz Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkileri ile hem bilimsel hem de kültürel alanda yakınlaşma ve işbirliği hayati önem taşımaktadır. Ben ülkelerimizin gelecekte daha da yakınlaşacağına, birlikte farklı alanlarda daha sıcak ilişkiler kuracağımıza inanmaktayım.
Bu düşüncemde haklı olduğumu, yılbaşı gecesi konserde Bayar Şahin ile güzel kızları Damla, Yudum ve Tamara’nın sahne performansını izlerken bir kez daha gördüm. Bayar Şahin ve bu üç melek şarkı söylerken sahneden yayılan ışığın seyircilerdeki etkisini görmeliydiniz… Damla, Yudum ve Tamara babaları ile aynı sahnede Türkçe ve Gürcüce şarkılar icra ederlerken bizler adeta büyülenmiş gibiydik. Sanıyorum ki daha çok uzun yıllar bu yılbaşı konserinin etkisi devam edecek ve o geceyi taçlandıran Bayar Şahin ve üç meleğinin sahne performansı kulaktan kulağa anlatılacak.

Hiç yorum yazılmamış.
cover
GİDELİ

Bayar Şahin / 2011

cover
TETRO MAMALO

Bayar Şahin / 2008

cover
NALİA

Bayar Şahin / 2007

cover
BANİ

Bayar Şahin / 2003

cover
RÜZGARA

Bayar Şahin / 2000